بیماری

این وبسایت در باره ی بیماری تک است

سرطان لوزه

ماموريت لوزه‌ها كي به پايان مي رسد

لوزه‌ها جز دستگاه لنفاوي بدن هستند كه وظيفه مقابل بدن با عفونت‌ها را به‌عهده دارد

اسم لوزه به گوش همه ما رسيده است، احتمالا اسم لوزه سوم را هم شنيده‌ايم.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ آذر۱۳۸۸ساعت 23:42  توسط علی عبدیان   | 

بیماری بواسیر

در مورد بیماری بواسیر...علت بوجود آمدن...نشانه های بیماری...خطرات و آثار آن بر بدن و طریقه درمان بنویسید.

بواسیر یا هموروئید زمانی بروز می‌کند که سیاهرگ‌ها در راست روده یا کانال مقعد گشاد شده و متورم می‌شوند و باعث بروز ناراحتی و درد در افراد مبتلا هستند. بواسیر ممکن‌ در مجرای‌ مقعدی‌ با عنوان بواسیر داخلی‌ یا در مدخل‌ مقعد تحت عنوان بواسیر خارجی‌ بروز کند. در برخی موارد ممکن است فردی چندین وقت به بواسیر مبتلا بوده باشد اما فقط در صورت خونریزی‌ به وجود این مشکل در خود پی ببرد و تا پیش از خونریزی وجود آن مشخص نباشد. بیشتر افرادی که با این مشکل مواجه می‌شوند شامل زنان باردار افراد مبتلا به یبوست و کسانی هستند که به مدت طولانی می‏نشینند. افرادی که به دلیل ابتلا به یبوست مدت طولانی دستشویی می‏نشینند و یا در صورت ابتلا به اسهال به خود فشار زیادی می‌آورند به بواسیر مبتلا می‌شوند. بواسیر می‏تواند ایجاد ناراحتی و حتی درد کند، اما پزشک می‌تواند به شما کمک کند که بهبود پیدا کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ آذر۱۳۸۸ساعت 23:30  توسط علی عبدیان   | 

بيماري لپتوسپيروز در انسان و دام

 

 

تاريخچه بيماري در ايران و جهان:

    لپتوسپيروز توسط دانشمندي به نام وايل براي اولين بار در سال 1886 بيماري شناسايي و تعريف شد. شناسايي عامل بيماري توسط دانشمند ژاپني به نام اينادا در سال 1914 صورت گرفت.

 اولين مطالعه گستردهاي كه در ايران در مورد لپتوسپيروز صورت گرفته مربوط به سال 1336 ميباشد كه در طي آن دكتر  مقامي و همكاران در موسسه سرم سازي رازي  نمونه هاي سرمي 3000 راس گاو  گوسفند و 5 نفر شتر را با آزمايش MAT مورد بررسي قرار دادند  كه نتايج آن بيانگر 31%  آلودگي گاوان و 17% آلودگي گوسفندان به سروتيپهاي گريپوتيفوزا، پومونا، هيوس و ايكتروهموراژيه بود (1 و2).  در بررسي ديگري در سال 1356 دكتر مقامي تعداد 2097 نمونه سرم گاو از 23 دامداري اطراف تهران  را با آزمايش MAT مورد آزمايش قرار داد. نتايج اين بررسي نشان دادكه 6/24 درصد ماده گاوها داراي تيتر سرمي  مثبت بر عليه يكي از سروتيپ هاي لپتوسپيرا بودند كه 6/21 درصد آن ناشي از سروتيپ بورينكانا بود(3). در مطالعه ديگري در سال 1369  بر روي 735 سرم گاوان اطراف تهران واكنش مثبت سرمي نسبت به 7 سروواريته گزارش شد كه بيشترين آن مربوط به هارجو بود(4). يك بررسي سرواپيدميولوژيك گاوداريهاي صنعتي اطراف مشهد در سال 1374 نشان دادكه 24 درصد دامهاي مورد مطالعه داراي تيتر مثبت سرمي بوده كه بيشترين آن با سروتيپ  ايكتروهموراژيه بوده است(5). در بررسيهاي جديدتري  كه در طي سالهاي 1381 تا  1385 در آزمايشگاه تحقيقاتي لپتوسپيروز دانشگاه تهران بر روي نمونه هاي ارسالي از استانهاي تهران، گيلان، آذربايجان، خراسان، خوزستان، چهارمحال و بختياري، اصفهان و  بوشهر صورت گرفته نشان مي دهد كه ميزان شيوع سرولوژيك بيماري هم در انسان و هم در دامها بين 25 تا 42 % مي باشد (18و 19). نتايج اين بررسيها همچنين نشان مي دهد كه سروتيپ كانيكولا كه زماني تصور مي شد ميزبان اصلي آن سگ مي باشد، ميزان شيوع سرولوژيك آن در انسان و حيوانات اهلي برخي از استانهاي كشور در حال افزايش است (16 و 17).

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ آذر۱۳۸۸ساعت 22:0  توسط علی عبدیان   | 

بیماری پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

         بیش از نیمی از مردان بالای سن ۶۰ سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز این حالت با افزایش سن افزایش می یابد. در سن ۸۰ سالگی حدود ۸۰ درصد مبتلا خواهند بود. اما فقط ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد واقعاً دچار علائم ناشی از بزرگی پروستات خواهند بود. در بزرگی خوش خیم  پروستات اول قسمتهای مرکزی پروستات بزرگ می شود، بزرگی این ناحیه معمولاً بر روی پیشابراهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد. گاهی اوقات این حالت منجر به بروز علایم و مشکلات ادراری خواهد شد. معمولاً بزرگی خوش خیم پروستات در عملکرد جنسی اختلالی ایجاد نخواهد کرد. باید بخاطر داشت که بزرگی خوش خیم پروستات سرطان نبوده و منجر به بروز سرطان نیز نخواهد شد. اما ممکن است فرد همزمان دچار بزرگی پروستات و سرطان پروستات باشد.

۸۹۱۸ebf۲a۰۳۷fb۲۰ab۶d۰۷۵۷f۵۱f۳d۱b.jpg


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ آذر۱۳۸۸ساعت 15:55  توسط علی عبدیان   | 

آلزایمر

تصویر

آیا این بیماری حالت ارثی هم دارد؟

سن بالا ، سابقه خانوادگی ، جنس مونث بودن و سندرم داون ، مهمترین عوامل خطر ساز برای آلزایمر هستند. در جمعیتهای غربی ، خطر تجربی آلزایمر در سرتاسر عمر ، 5 درصد است. اگر بیماران ، خویشاوند درجه اولی داشته باشند که آلزایمر در او پس از 65 سالگی بروز کرده باشد، خطر نسبی ابتلای آنها 3 - 6 برابر ، افزایش می‌یابد. اگر بیماران خواهر یا برادری مبتلا به آلزایمر پیش از 60 سالگی و نیز یک والد مبتلا باشند، خطر نسبی آنها 7 - 9 برابر می‌شود.

آزمایش آپولیپوپروتئین A نوعی آزمایش تشخیصی کمکی است و نباید برای پیش بینی آلزایمر در بیماران بی‌علامت استفاده شود. مبتلایان به سندرم داون ، افزایش خطر ابتلا به آلزایمر را نشان می‌دهند. پس از 40 سالگی ، مبتلایان به سندرم داون ، همواره یافته‌های آسیب شناختی عصبی آلزایمر را دارند و تقریبا 50 درصد آنها ، دچار افت شناختی می‌شوند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۶ آذر۱۳۸۸ساعت 16:26  توسط علی عبدیان   | 

سینوزیت

سینوزیت چگونه بیماری ای است؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ آبان۱۳۸۸ساعت 14:10  توسط علی عبدیان   | 

میگرن

تیتر : بیماری میگرن
خلاصه : در این خبر با علایم، مشکلات و اطلاعاتی در رابطه با این بیماری آشنا خواهید شد
متن کل خبر : بيش از 90 درصد افراد در طول عمر خود، سردرد را تجربه کرده اند.اکثر سردردها مدت زمان کوتاهي طول مي کشد. براي مثال ، سردردي که به علت يک بيماري عفوني ايجاد مي شود، بعد از بهبود اين بيماري از بين خواهد رفت. اين نوع سردردها معمولا باعث نگراني نمي شوند؛ چون علت ايجاد آنها مشخص است ؛ اما سردردهايي که چنين علت هاي مشخصي ندارند، مي توانند منجر به نگراني و اضطراب شوند. خوشبختانه در اکثر موارد، علت ايجاد سردردها، موارد بدي چون وجود تومور مغزي يا سکته مغزي نيستند، بلکه آنها را مي توان با عنوان سردردهاي خوش خيم عود کننده طبقه بندي کرد اين سردردها مسوول ايجاد حداقل سه چهارم سردردها هستند بنابراين شايع ترين نوع سردردي هستند که پزشکان هر روزه با آن مواجه مي شوند، اما اگر شرح حال درستي به پزشک ندهيد، او از کجا خواهد فهميد که سردرد شما از نوع ميگرني است يا از نوع تنشي و يا بر اثر درد عضلات موضعي سر و گردن ايجاد شده است.بنابراين بهتر است آگاهي کافي از بيماري ميگرن داشته باشيد. ميگرن را مي توان به صورت سردردهاي دوره اي که از 4 ساعت تا 72 ساعت طول کشيده و همراه با تهوع يا استفراغ است ، تعريف کرد.بعضي حملات ميگرن با يک اورا aver يا پيش درآمد شروع مي شود، که معمولا علايم بينايي هستند. اين نوع ميگرن را ميگرن کلاسيک مي نامند. در بين فواصل حملات ميگرن ، بيمار هيچ گونه سردرد يا ناراحتي ديگري ندارد.سردردهايي که هر روز ايجاد مي شوند، ميگرن نيستند
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۲ مهر۱۳۸۸ساعت 11:37  توسط علی عبدیان   | 

بیماری m.s

مقدمه
با پيشرفت علم و صنعت و ماشيني شدن جامعه كنوني رفتار و كردار و طرز تفكر انسانها نيز دستخوش تغيير و تحول شده است.

يكي از دستاوردهاي مهم صنعتي شدن جامعه كنوني,‌ افزايش بي حد و اندازه آلودگيها، از جمله آلودگي آب و هوا, و آلودگي كليه مواد غذايي است. ممكن است سؤال شود آلودگي مواد غذايي چرا؟

امروزه با افزايش جمعيت و به قول جامعه شناسان غرب, كمبود مواد غذايي باعث شده است كه در صنعت كشاورزي و ژنتيك تغييرات عظيمي صورت گيرد و با تغييرات ژنتيكي گياهان و استفاده از انواع كودهاي شيميايي براي افزايش محصول, اين امر باعث شده تعادل مواد در خاك به هم خورده و بيشتر موادي كه در كود شيميايي وجود دارد جذب گياهان شده و تعادل مواد غذايي گياه هم دستخوش دگرگوني شود در نتيجه با مصرف اين نوع مواد غذايي تعادل بدن انسان نيز مسلماً بهم خواهد خورد. آلودگي هوا, فكر مي كنم كه نيازي به توضيح نباشد,‌ چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است. ولي توضيح مختصري را خدمت عزيزان عرض مي كنم.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 22:39  توسط علی عبدیان   | 

بیماری

مقدمه

اینکه بدانیم واقعاً بیماریم یا خیر، کار راحتی نیست. برخی افراد ممکن است بیماری خاصی نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبی نداشته باشند. برخی دیگر ممکن است احساس کنند که سالمند و هیچ مشکلی ندارند؛ اما مثلاً مبتلا به فشار خون بالا باشند که خود در نهایت، می‌تواند سبب حملات قلبی و سکته شود. مطالعه در مورد انواع بیماریها را علم پاتولوژی می‌نامند. مطالعه گسترده‌تر در مورد انواع بیماریها و همچنین روش درمان هر کدام را علم پزشکی می‌نامند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ شهریور۱۳۸۸ساعت 14:27  توسط علی عبدیان   | 

آنفولانزاي مرغي

آنفولانزاي مرغي ماكيان را مبتلا مي كند و عامل آن ويروسي.است .كه با ساختار فيزيكي پرندگان سازگار شده است.با وجود اينكه اين بيماري مخصوص ماكيان است، اما در سالهاي اخير ظاهر اين ويروس به گونه هاي ديگر جانداران نيز منتقل شده و موجب ابتلاي انسانها به اين بيماره شده استدرمقابل، ويروس آنفولانزاي فصلي بويژه با بدن انسان سازگارميشود. بر خلاف آنفولانزاي مرغي، آنفولانزاي فصلي به آساني از فردي به فرد ديگر منتقل مي شود و هر ساله جان صدها هزار تن را مي گيرد. طبق گزارشها و آمارهاي بدست آمده، از آخرين پژوهش ها تاكنون 170 تن به بيماري آنفولانزاي مرغي مبتلا شده اند كه حدود 92 نفر آنها جان باخته اند و تقريبا تمام آنها از منطقه شرق آسيا بوده اند. اين ويروس اغلب در فضولات پرندگان يافت مي شود و مرغداراني كه اين ويروس را تنفس مي كنند به آن مبتلا مي شوند
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۸ شهریور۱۳۸۸ساعت 14:23  توسط علی عبدیان   | 

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ چیست ؟

در این بیماری سلولهای سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می کنند. اگر چه این سرطان از جمله معمولترین سرطانهای بشر به حساب می آید اما بدلیل بهبود روشهای غربالگری و تشخیصی ، تعداد موارد جدید این بیماری و مرگ ناشی از آن بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.این بیماری در هر سنی بروز می  یابد اما میزان بروز در سن بالای 50 سال بیشتر است. زمانیکه در مراحل اولیه تشخیص داده می شود. این سرطان درمانپذیر است اما


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ شهریور۱۳۸۸ساعت 13:17  توسط علی عبدیان   | 

سرطان پوست

سرطان پوست چيست؟
پوست بزرگترين عضو بدن و وظيفه آن ذخيره چربی ـ خنک نگهداشتن بدن و ساختن ويتامين D در بدن است و بدن را از عفونت، نور، از دست رفتن آب و ساير مايعات و جراحت حفاظت می کند.
سرطان پوست بيماری است که در آن سلولهای بدخيم از بافت پوست نشات می گيرند و به طور نامنظم و فزاينده ‌ای تکثير و به طريقی از سيستم ايمنی و دفاعی بدن عبور می کنند بدون اينکه موجب عکس‌العمل تدافعی و تهاجمی در سيستم ايمنی بدن شوند. مهمترين عامل پيشتاز و مستعد سرطان پوست، جهش در DNA سلول بر اثر اشعه ماورای بنفش است که منجر به شروع تراريختی سلول و سرطانی شدن آن می شود.

با توجه به نوع سلول پوستی که دچار تراريختی و سرطان شده است اشکال مختلفی از سرطان پوست وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند. شايع ترين اشکال سرطان پوست عبارتند از:

I ـ سرطان سلولهای بنيانی يا پايه (Basal Cell Carcinoma)
IIـ سرطان سلولهای فلسی (Squamous Cell Carcinoma )
IIIـ سرطان سلولهای ملانوسيست ( ملانوما) ( Melanoma)

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۵ شهریور۱۳۸۸ساعت 22:14  توسط علی عبدیان   | 

سرطان حنجره

سرطان حنجره چيست؟
حنجره (Larynx) بخشی از مجرای تنفسی و عضو اصلی توليد صدا است که در جلوی گردن و پايين زبان قرار دارد و متشکل از چندين غضروف است که در تنفس، تکلم و بلع نقش مهمی را ايفا می‌کند.
سرطان حنجره نوعی بيماری است که حاصل رشد خارج از کنترل و نامنظم ياخته‌های بدخيم در حنجره و بافت‌های اطراف اين عضو است. اين بيماری اغلب در افراد بالای ۴۰ سال شايع است و تظاهر آن در افراد زير ۲۵ سال بسيار نادر است. مردان تقريباً به ميزان ۴ برابر زنان به اين بيماری مبتلا می‌ شوند.

علائم هشدار دهنده سرطان حنجره

• گرفتگی طولانی مدت صدا و يا تغييرات ‌آهنگ صوتی بدون وجود علت بارز
• احساس وجود توده ای در گلو
• برآمدگی در ناحيه گردن
• تنگی نفس در اثر فعاليت
• سرفه مزمن
• سختی و يا احساس درد هنگام بلع
• سرفه همراه با خلط خونی
• غده‌های لنفاوی متورم و سفتی در گردن
• احساس درد در هنگام لمس گلو
• تنفس صدادار


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۲ شهریور۱۳۸۸ساعت 13:13  توسط علی عبدیان   | 

بیماری انگلی

+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ شهریور۱۳۸۸ساعت 12:59  توسط علی عبدیان   | 

مالاريا

 

تعريف بيماري:

مالارياي انساني كه به نامهاي پالوديسم(Paludism) ، تب حارَه اي، تب نوبه، تب و لرز، تب متناوب و تب جنگل هم  ناميده  مي شود،  يك  بيماري  عفوني  خوني  است كه توسط  تك ياخته اي از جنس پلاسموديوم (Plasmodium)  ايجاد و توسط پشه هاي جنس آنوفل(Anopheles)   منتقل مي گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۶ شهریور۱۳۸۸ساعت 12:55  توسط علی عبدیان   | 

بيماري آبله مرغان

آبله‌ مرغان‌

chickenpox

    اطلاعات‌ اوليه‌
    توضيح‌ كلي‌
آبله‌ مرغان‌ عبارت‌ است‌ از يك‌ بيماري‌ خفيف‌ و بسيار مسري‌ كه‌ توسط‌ ويروس‌ هرپس‌ زوستر ايجاد مي‌شود. اين‌ بيماري‌ مي‌تواند در سني‌ رخ‌ دهد اما در كودكان‌ شايع‌تر است‌.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۰ مرداد۱۳۸۸ساعت 14:18  توسط علی عبدیان   | 

بيماري طاعون

 آشنايي با بيماري طاعون (Plague)

تعريف و اهميت بهداشتي

            طاعون نوعي بيماري عفوني باكتريال مشترك بين انسان و حيوانات است كه توسط جوندگان و کک آنها به ساير حيوانات و انسان منتقل مي شود اين بيماري در طول تاريخ، انسانهاي زيادي را به هلاكت رسانده است و تجربيات گذشته نشان داده است كه گاهي كانون هاي فعال طاعون به مدت ده سال يا بيشتر، غيرفعال و خاموش گرديده و ناگهان و بصورت انفجاري، مجددا فعال و موجب ابتلاء جوندگان يا انسان شده است.ضمنا از آنجا كه عامل طاعون به عنوان يكي از جنگ افزارهاي بيولوژيك، مطرح ميباشد لازم است از اين نظر نيز مورد توجه قرار گيرد، براساس اطلاعات موجود، كشورهائي نظير روسيه و آمريكا اين جنگ افزارها را از سال ها قبل ساخته و انباشته اند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۸ مرداد۱۳۸۸ساعت 14:8  توسط علی عبدیان   | 

بيماري مالاريا

مالاریا
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني ساليانه 300 تا 500 ميليون نفر در دنيا به مالاريا مبتلا مي شوند و 1 تا 2 ميليون نفر در اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست مي دهند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران در ايران در گذشته مالاريا در اكثر مناطق كشور شيوع داشته است اما در سالهاي اخير حدود 80 درصد اين موارد از مناطق جنوب شرقي ايران و بقيه به صورت موارد وارده يا انتقال محلي در ساير مناطق كشور گزارش شده است.
+ نوشته شده در  شنبه ۱۷ مرداد۱۳۸۸ساعت 12:42  توسط علی عبدیان   | 

بيماري وبا

مقدمه

وبا یکی از بیماریهای واگیر عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند. عامل بیماریزایی وبا یک باکتری به نام ویبریو کلرا است و این بیماری در اثر سم تولید شده از این باکتری که در روده کوچک تکثیر می‌یابد، ظاهر می‌شود. این بیماری چون اولین بار در منطقه‌ای به نام التور در آفریقا پیدا شد، به این نام مشهور می‌باشد. عامل بیماری مدت زیادی در آب زنده می‌ماند و در مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی آن بالا است، بیشتر شایع است و بیشتر عامل بیماریزا از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۴ مرداد۱۳۸۸ساعت 12:2  توسط علی عبدیان   | 

بیماری سرطان کلیه


بيماريها و سرطان كليهبيماريها و سرطان كليه

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۳ مرداد۱۳۸۸ساعت 14:42  توسط علی عبدیان   | 

پوکی استخوان

پوكي استخوان چيست؟
پوكي استخوان يا استئوپروز، عبارت از حالتيست كه در اثر تخريب بافت استخواني، توده‏اي استخوان كاهش يافته سرانجام به شكستگي استخوان منجر مي‏شود (تعداد و اندازه‏ي تيغه‏هاي استخواني بافت استخواني كاهش مي‏يابد).
توده‏ي استخواني هر فرد معمولاً در 30 تا 35 سالگي به بيشترين حد خود مي‏رسد. پس از اين سن، كم شدن توده استخوان به صورت يك روند طبيعي آغاز مي‏شود. در واقع با افزايش سن، مقدار استخواني كه تخريب مي‏شود، بيشتر از مقداري است
كه ساخته مي‏شود. اگر بتوانيم ساختمان داخلي بافت استخواني را با ميكروسكوپ ببينيم، در حالت طبيعي، شبيه كندوي عسل است كه با تخريب بافت استخواني در اين كندو اندازه‏ي فضاهاي خالي بزرگتر مي‏شود و به عبارتي پوك‏تر مي‏شود. بدين ترتيب، استخوانها نازك و شكننده مي‏شوند، به حدي كه به راحتي و حتي به خودي خود مي‏شكنند.(مخصوصاً در ناحيه سر استخوان ران كه در گودي استخوان لگن جا دارد، ستون مهره‏ها و مچ دست). زمان يائسگي عامل خطر ديگري براي پوكي استخوان است، بطوريكه بعضي، عملاً پوكي استخوان را فقط بيماري دوران يائسگي مي‏دانند. هنگام يائسگي، مقدار هورمون (استروژن) در بدن زنان خيلي كم مي‏شود. پايين آمدن اين هورمون در خون، از دست دادن (استحكام) استخوان و پوكي آن را سبب مي‏شود. پوكي استخوان، بيماري خاموش نيز ناميده مي‏شود، زيرا ممكن است شما متوجه هيچ علامتي نشويد. طي سالها ممكن است استخوانهايتان را از دست بدهيد، اما ندانيد كه پوكي استخوان داريد، تا زمانيكه ناگهان يكي از استخوانهايتان بشكند. بعضي مواقع، وجود برخي از بيماريها مثل پركاري تيروئيد، كم كاري غدد جنسي، آرتريت روماتوئيد، يا مصرف بعضي از داروها مثل كورتن و لووتيروكسين باعث كم شدن قدرت استخوانها و در نتيجه پوكي آنها مي‏شود.
سن شروع وشيوع پوكي استخوان: 
  در زنان پوكي استخوان چهار برابر مردان ديده مي‏شود. در سالهاي بعد از يائسگي، مخصوصاً در سالهاي اول، معمولاً قدرت استخوان با سرعت زيادي كاهش مي‏يابد. سپس اين سرعت كم مي‏شود ولي روند پوكي استخوان ادامه مي‏يابد. زنان،
مخصوصاً آنها كه بيشتر از 60 سال دارند بيشترين مبتلايان به پوكي استخوان‏اند. در مردان با افزايش سن، كاهش ناگهاني و عمده‏ي هورمونهاي جنسي، چنان كه در زنان اتفاق مي‏اافتد، پيش نمي‏آيد. كاهش تراكم وقدرت استخوان در آنها خيلي آهسته‏تر اتفاق مي‏افتد. اما در 65 تا 70 سالگي، زنان و مردان با يك سرعت استخوانهاي خود را از دست مي‏دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۲ مرداد۱۳۸۸ساعت 12:38  توسط علی عبدیان   | 

تومور مغزي


تومور مغزي‌

brain tumor

    اطلاعات‌ اوليه‌
    توضيح‌ كلي‌
تومور مغزي‌ عبارت‌ است‌ از رشد يك‌ توده‌ غيرطبيعي‌ در مغز كه‌ امكان‌ دارد خوش‌خيم‌ يا بدخيم‌ باشد. توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ يك‌ تومور خوش‌خيم‌ مغز ممكن‌ است‌ به‌ اندازه‌ يك‌ تومور بدخيم‌ ناتواني‌ ايجاد كند، مگر اينكه‌ به‌ طور مناسب‌ تحت‌ درمان‌ قرار گيرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۲ مرداد۱۳۸۸ساعت 12:21  توسط علی عبدیان   | 

سرطان ريه

ريه (شش) يا جگر سفيد اندامی است مخروطی شکل مجتمع از بافت اسفنجی که به صورت يک جفت در قفسه سينه قرار دارد. ريه راست متشکل از۳ تکه و ريه چپ از ۲ تکه تشکيل شده است. هر ريه متصل به شاخه ای به نام نايچه است.
سرطان ريه نوعی بيماری است که در آن رشد بافت بدخيم در يک يا هر دو ريه ايجاد می شود.
سرطان ريه شايعترين سرطان در هر دو جنس در سراسر جهان است و بيش از ۸۰% بيماران مبتلا به اين سرطان در فاصله ۵ سال از زمان تشخيص بيماری جان خود را از دست می دهند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۲ مرداد۱۳۸۸ساعت 12:13  توسط علی عبدیان   | 

سرطان مغز و ارتباط آن با بيماريهاي سرخك و آنفلوانزا

دانشمندان انگليسي مي‏گويند: بين ابتلا بيماري سرطان مغز و قرار گرفتن در معرض ويروسهاي سرخك يا آنفلوانزا در زمان تولد، ارتباطي ديده شده است.به گزارش خبرگزاري رويتر از لندن، محققان مركز تحقيقات سرطان انگلستان در اولين مرحله تحقيقات در خصوص ارتباط بين عفونتهاي خاص و سرطان مغز دريافتند چنانچه تولد كودك همزمان با شيوع بيماري سرخك در آن دوره باشد، خطر ابتلا به سرطان مغز دو برابر خواهد بود.محققان اعلام كردند كه قرار گرفتن در معرض ويروس آنفلوانزا به هنگام تولد، خطر ابتلا به سرطان مغز را سه برابر مي‏كند.پروفسور (لوئيس پاركر) محقق برجسته اين تحقيق از دانشگاه نيوكاسل در شمال
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱ مرداد۱۳۸۸ساعت 21:37  توسط علی عبدیان   | 

عفونتهای HIV در انسان

مقدمه

ویروس ایدز (HIV) ویروسی است که باعث نقص ایمنی بدن می‌شود و تولید بیماری می‌کند. ویروس ایدز (HIV) مخفف (Human Immuno deficincy Virus) است. این ویروس در گروه رترو ویروسها قرار دارد. رترو ویروسها ، حاوی ژنوم RNA همراه با RNA پلیمراز وابسته به DNA (ترانس کریپتاز معکوس) می‌باشند. ژنوم رترو ویروس از دو زیر واحد مشابه ، هر یک حاوی RNA تک رشته‌ای مثبت ، به اندازه 7 تا 11 هزار کیلو باز تشکیل شده است.


تصویرذرات ویروسی حاوی ترانس کریپتاز معکوس هستند که برای همانند سازی ویروس ضروری است. ذرات ویروس حاوی ریبو نوکلئو پروتئین مارپیچی بوده و درون یک کپسید 20وجهی قرار دارند. سه گروه مورفولوژیک از ذرات رترو ویروس شناخته شده‌اند. ویروسهای نوع سوم بزرگترین رترو ویروسها هستند که بعضی ویروسها جزء این گروه می‌باشند. یکی از زیر خانواده‌های رترو ویروسها ، لنتی ویرینه است که شامل عواملی هستند که قادرند عفونتهای مزمن با تخریب آهسته و پیشرونده عصبی ایجاد کنند. ویروس نقص ایمنی انسان در این گروه قرار دارد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۱ تیر۱۳۸۸ساعت 16:49  توسط علی عبدیان   | 

بیماری ایدز

شرح بیماری

ایدز عبارت‌ است‌ از بوجود آمدن‌ ضعف‌ عمده‌ در دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ (نقص‌ ایمنی‌). این‌ امر باعث‌ کاهش‌ توانایی‌ بدن‌ در مقابله‌ با عفونتها و توانایی‌ سرکوب‌ سلول‌های‌ غیرطبیعی‌ مثل‌ سلول‌های‌ سرطانی‌ می‌شود. ویروس‌ ایدز سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در خون‌ (لنفوسیت‌ها) و سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در بافت‌ها مانند مغز استخوان‌، طحال‌، کبد و گره‌های‌ لنفاوی‌) را درگیر می‌سازد. این‌ سلول‌ها در تولید پادتن‌ برای‌ مقابله‌ با بیماریها و سرطانها نقش‌ دارند. در مجموع‌ باید گفت‌ که‌ ایدز یک‌ نوع‌ نقص‌ ایمنی‌ ثانویه‌ است‌ که‌ در سیر عفونت‌ با ویروس‌ ایدز ایجاد می‌شود.تصویر

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۱ تیر۱۳۸۸ساعت 10:28  توسط علی عبدیان   | 

بیماری اعتیاد

اعتیاد  یک بیماری است .

 اعتیاد یک بیماری است. یک بیماری روانی ورفتاری که ریشه در اصل فرد دارد حال ممکن است ارثی به او رسیده باشد یا از روشهای دیگری به او منتقل شده باشد اعتیاد نیمه تاریک وجود انسان است که باعث بروز نواقص شخصیتی می گردد وفرد را وادار به کارهایی می کند که اصلا دوست ندارد انجام دهد هر بیماری علتی دارد واعتیاد هم علتهای به خصوص خودش را دارد وریشه این علتها بر می گرددبه دوران کودکی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۰ تیر۱۳۸۸ساعت 13:25  توسط علی عبدیان   | 

بیماری اسهال خونی

شرح بیماری

اسهال‌ خونی‌ باکتریایی‌ (شیگلوز) عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ باکتریایی‌ در لایه‌های‌ سطحی‌ پوشاننده‌ جدار داخلی‌ روده ها. این‌ بیماری‌ در اثر تماس‌ نزدیک‌ فردی‌ است‌ و به‌ صورت‌ همه‌گیری‌ رخ‌ می‌دهد. از زمان‌ ورود باکتری‌ها تا ظهور علایم‌ 4-1 روز طول‌ می‌کشد.


علایم‌ شایع‌


دل‌ پیچه‌
تب
اسهال (تا 20 یا حتی‌ 30 بار اجابت‌ مزاج‌ آبکی‌ در روز)
وجود خون‌، مخاط‌، یا چرک‌ در مدفوع‌


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۸ تیر۱۳۸۸ساعت 11:10  توسط علی عبدیان   | 

بیماری گواتر

تعريف : گواتر بزرگي غده تيروئيد است که با التهاب يا سرطان تيروئيد همراه نيست . چندين نوع گواتر وجود دارد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۷ تیر۱۳۸۸ساعت 0:33  توسط علی عبدیان   | 

درباره ی بیماری فلج اطفال
فلج اطفال - Polio

بیماری فلج اطفال را هزار و پانصد سال قبل از مسیح می شناختند ولی از ویروس و چگونگی آن بی اطلاع بودند بعدها معلوم شد که این بیماری مسری و همه گیر است .
ویروس در خون ، مدفوع و دستگاه عصبی وجود دارد این بیماری با پیشرفت تمدن نسبت مستقیم دارد یعنی در ممالک متمدن خیلی فراوانتر از نقاط عقب افتاده است

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۵ تیر۱۳۸۸ساعت 16:19  توسط علی عبدیان   | 

درباره بیماری سرخک

واشنگتن – سرخک یک بیماری متداول دوران کودکی است که اغلب در اخبار پزشکی بین المللی تحت الشعاع بیماری مهلک بار ایدز و آنفولانزای مرغی بسیار خطرناک قرار می گیرد ولی همه گیری تازه سرخک در سال 2008 در ایالات متحده و دیگر کشورها رخ داد و مجموعا هر سال 600 کودک در سراسر دنیا در اثر این بیماری به شدت واگیردار جان می سپارند.

 

اگرچه از سال 1963 واکسن سرخک موجود بوده است ولی هنوز هم میلیون ها کودک، به خصوص کودکان در کشورهای در حال توسعه در معرض خطر مرگ بر اثر سرخک هستند. کودکان زیر 5 سال که دچار سوء تغذیه هستند و با واکسن در برابر این بیماری ایمن نشده اند، بیشترین آسیب پذیری در برابر این بیماری را دارند. مشکلات ناشی از این بیماری شامل ذات الریه، کوری، اسهال و آماس مغز می شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۵ تیر۱۳۸۸ساعت 12:41  توسط علی عبدیان   |